+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI NASIL YAPILIYOR?

Yayınlayan: Op. Dr. Sezi Ceylan
Kategori: Annelik Estetiği Bursa, Bursa Estetik Cerrah, Bursa Meme Estetiği, bursa meme küçültme, Bursa Meme Plastik Cerrahi, Bursa Meme Protezi, Bursa Plastik Cerrahi, En iyi plastik cerrah bursa, gögüs küçültme ameliyatı bursa

Kadınlarda vücuda oranla büyük meme fiziksel sağlık sorunlarına neden olmakla birlikte günlük hayatı da olumsuz etkilemektedir. Özellike büyük memenin ağırlığını taşıyan boyun ve sırt omurları zamanla deforme olmakta kamburlaşmaya neden olmakta ve bu da boyun ve sırtta geçmeyen ağrı, omuzlarda sütyen askı deformitelerine neden olmaktadır. Büyüklük nedeniyle memelerde sarkma daha fazla olmaktadır ve bu da özellikle yaz aylarında meme altlarında ararında pişiklere ve kötü kokulara neden olmaktadır. Meme büyüklüğü bu sağlık sorunlarının yanı sıra kişinin sosyal hayatını da olumsuz etkilemektedir. Rahat spor yapamama, istediği kıyafeti giyememe, olduğundan daha kilolu görünme gibi sosyal yaşamını kısıtlamaktadır.

Meme büyüklüğünün çözümü meme küçültme ameliyatı olup meme küçültme ameliyatlarında amaç heme hacim olarak meme dokusunu azaltmaka hem de şekillendirmektir

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında, hastane ortamında yapılmakta olup ortalama 3 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında 1 gece hastanede kalınmaktadır ve ortalama 4-6 hafta özel bir sütyen korse kullanılmaktadır. ilk 10 gün istirahat etmek önemlidir, ancak bu istirahat sürekli yatmak şeklinde değil, ev içerisinde dinlenmek şeklindedir. Ortalama 1- 1,5 ay ağrı kaldırmak, ya da kol gücü gerektiren ağır iş yapmamalıdır.

Ameliyat sonrasında genellike pansumana gerek yoktur, dikiş yerlerinin üzerine özel bantlar yapıştırılır. Bunlar hem pansuman ihtiyacını ortadan kaldırır hem de ameliyatın ertesi günü duş almanıza olanak sağlar.

Meme küçültme ameliyatları izli ameliyatlar olup genellike ters t şeklinde bir iz kalmaktadır. Bu izler ortlama 4-6 ay boyunca belirgin olabilmektedir ancak iyi bir iz bakımı ile dikkat çekmeyen belli belirsiz bir hale gelmektedir.

Meme küçültme ameliyatı yaşam kalitenizi artıran ve hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu ameliyatlardandır.

Yazar: Op. Dr. Sezi Ceylan