+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

Genital Estetik

Kadın dış genital organları labia major(dış dudak),labia minor (iç dudak), klitoris, kızlık zarı(hymen) ve vaginadan oluşur. Kadın genital bölge her çağda mahrem veya özel bölge olarak nitelendirilmekte olup özellikle toplumumuzda bu bölge ile ilgili rahatsızlıkları açıkça dile getirmek ayıp veya uygunsuz olarak karşılanacağı düşünülmektedir. Ancak,  kadın dış genital organlarında normalden farklı görünüm olması fiziksel rahatsızlığın yanında kişinin psikolojisini ve cinsel yaşantısını olumsuz etkilemektedir.

Kadın dış genital bölgeleri ile ilgili sorunlar yapısal, yaşlanmaya bağlı veya tekrarlayan gebelikler sonrası oluşabilir. Günümüzde en sık uygulanan genital estetik ameliyatlar arasında iç ve dış dudakların küçültülmesi(labioplasti), dış dudaklara yağ enjeksiyonu ve vajen daraltılması(vaginoplasti) yer almaktadır.

Labioplasti

Labioplasti iç ve dış dudaklara yapılan tüm işlemlerin genel adıdır.  İç dudakların normalden büyük ve sarkık olması kötü fiziksel görünümün yanısıra genital bölge temizliğini etkiler, dar pantolon veya bikini giyildiğinde fark edilebilir ve cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir.  İç dudakların küçültmesi ameliyathane ortamında, lokal veya genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Ameliyat yaklaşık 30-45 dk sürmektedir.  Ameliyat sonrasında uygulanan anesteziye göre aynı gün içerisinde taburcu olabileceğiniz gibi 1 gece hastanede yatış yapılabilir.  2-3 gün içinde günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.  Ameliyat sonrasında en dikkat edilmesi gereken nokta bu bölgesinin temizliğidir.

Labioplasti ameliyatı adı altında yapılan başka bir ameliyat ise dış dudakların küçültülmesi veya yağ enjeksiyonları ile dolgunlaştırılmasıdır. Dış dudaklarda zamanla yaşlanmanın etkisi ile sönükleşme sarkmalar olabilir veya yapısal olarak normalden fazla büyük olabilir. Yaşlanma etkisi sönük ve içi boşalmış görüntüyü düzeltmek amacıyla bu bölgeye yağ enjeksiyonları yapılmaktadır, böylelikle daha genç ve estetik bir görünüm kazanılmaktadır. Yapısal olarak normalden daha dolgun ve büyük olan durumlarda ise izlerin görünmeyeceği şeklinde küçültme işlemi yapılmaktadır.  Bu ameliyatlar da lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Ortalama 30-60 dk sürmektir. Uygulanan anesteziye göre aynı gün de taburcu olabileceğiniz gibi 1 gece hastanede kalabilirsiniz. Ameliyat sonrasında 3-4 gün içerisinde günlük ve çalışma hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyat sonrasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu bölgenin temizliği olup, doktorunuz tarafından size anlatılmaktadır..

Vaginoplasti veya vajen daraltma

Çoklu doğumlar ve yaşlanma nedeniyle vajen mukozasında esnemeye bağlı fazlalık ve altındaki kaslarda ayrılma, doğum sonrasında derideki yırtıkların ve dikişlerin kötü iyileşmesi nedeniyle hem estetik açıdan kötü görünüme neden olabilmekte hem de cinsel hayatı kötü etkilemektedir. Vajendeki genişlemenin daraltılması ve kötü görünümün giderilmesi vajinoplasti ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Genel veya lokal anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. Ameliyat ile birbirinden ayrılmış olan kaslar birleştirilmekte ve fazla mukoza ve deri alınmaktadır. 1 gün hastanede kalınmaktadır. Ameliyattan 3-4 gün sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. 6-8  hafta cinsel ilişki yasaktır.