+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatları en sık yapılan estetik işlemlerden biridir ve plastik ve estetik cerrahi denilince ilk akla gelen işlemlerdendir. Meme küçüklüğü sadece genetik(yapısal) nedenli küçük olabileceği gibi önceden büyük olan memeler de kilo kaybı, hormonal dengesizlikler, emzirme veya hamilelikte memenin uğradığı değişime bağlı küçülebilir.

İnsan bedeni bir bütün olarak düşünüldüğünde her hangi bir uzvun eksikliği, azlığı veya olağandan fazla büyüklüğü fiziksel bir orantısızlığa neden olmaktadır. Meme büyütme ameliyatının amacı da göğsün vücudun diğer bölgelerle oranının sağlanmasıdır. Bu nedenledir ki bu ameliyatı olmak isteyen hastaların büyük bir kısmı istedikleri meme boyutlarını vücudum ile orantılı büyüklükte olsun diye tarif ederler. Bu da genellikle meme boyutunda ortalama  2 bedenlik bir değişime tekabül eder.

Meme küçüklüğü kıyafetlerle kamufle edilebilse de kişi her zaman bunun eksikliğini hissetmektedir ve bu da ciddi psikolojik travmaya, özgüven eksikliğine ve zamanla farkında olmadan sosyal hayattan kendilerini soyutlamalarına neden olmaktadır.

Meme büyütme işlemi nasıl yapılır?

Meme büyütme ile ilgili En çok merak edilen konulardan biri ameliyat olmadan krem veya ilaç ile memelerin büyüyüp büyümeyeceğidir. Meme büyütme işlemi kesin ve net bir şekilde ameliyat ile olmaktadır ameliyat dışında sanal ortamda dolaşan bir takım kremler veya ilaçlar ile meme büyümez. Meme büyütme ameliyatı protezler ile yapılmaktadır. Bu protezler sağlığa zararlı olmayan insan vücudu ile uyumlu silikon denilen malzemeden yapılmaktadır. Travma ve darbelere karşı dayanıklı olup ancak keskin bir cisimle travmaya maruz kaldığında zedelenebilir. Kullanılmakta olan silikon protezler ömür boyu garantili olup 10-15yılda değiştirmek gerekmez. Anatomik yani damla ve yuvarlak formları vardır. Damla formu doğal meme formunu taklit eder; üst kısım daha düzdür, yuvarlak form ise özellikle meme dekoltesi isteyen hastalarda tercih edilir.

Kas altı mı kas üstü plan mı daha iyi?

Silikon protezler ya göğüs kasının altına ya da meme dokusu altına konulmaktadır. İki planın da avantajları ve dezavantajları vardır. Çok zayıf hastalarda protezin dışarıdan görünürlüğünü azaltmak yani kamufle etmek için kas altı tercih edilir ancak bu plan ameliyat sonrasında ağrı olma ihtimali yüksektir ve kol hareketlerinde kısıtlama olur. Meme altı yani kas üstü plan kullanıldığında ameliyat sonrası konfor en üst düzeydedir, ağrısız bir ameliyat demektir ve kol hareketlerinizde herhangi bir kısıtlama yoktur. Günlük hayata dönüş çok kısadır.

İzli bir ameliyat mıdır?

Hem evet hem hayır. Meme büyütme ameliyatlarında protezin yerleştirilmesi için kullanılan bir kaç kesi yeri vardır. Bunlardandır biri meme başıdır, buradan yapılan kesilerin izi belli olmaz ancak meme başına süt kanalları açıldığı için kirli kabul edilir ve ameliyat sırasında protez ile teması istenmez. Bir başka dezavantajı ise meme dokusu az da olsa travmatize edilmektedir. Bu nedenler ile çok tercih edilmez. Diğer bir alan ise koltuk altıdır. Buradan yapılan ameliyatlarda amaç izi koltuk altı kıvrımına saklayarak kamufle etmektir. Ancak yine koltuk altı ter bezlerinden ve kıl köklerinden zengin olması nedeniyle kirli kabul edilir ve protez ile temas istenmez bu nedenle nadiren kullanılmaktadır. En sık kullanılan ve en güvenli yer ise meme kıvrımından yapılan kesilerdir. İz meme kıvrımına saklanır, yaklaşık 1-2 yıl içinde de dışarıdan belli olmayacak şekilde solar ve tamamen sutyen veya bikini içinde kalır.

Meme büyütme ameliyatları genel anestezi altında hastane ortamında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat ortalama 1saat sürmektedir ve ameliyattan sonra 1 gece hastanede kalınır.

Meme büyütme ameliyatı hastaların sonucundan %100 mutlu olma garantisi olan bir ameliyattır.