+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

PANDEMİ VE ESTETİK İŞLEMLER

Yayınlayan: Op. Dr. Sezi Ceylan
Kategori: Annelik Estetiği Bursa, Bursa Estetik Cerrah, Bursa Meme Plastik Cerrahi, Bursa Meme Protezi, Bursa Plastik Cerrahi, En iyi plastik cerrah bursa

Ülke olarak pandemide neredeyse 1 yili geride biraktik, pandemi ilk başladiğinda hepimizde korku, endişe ve ne olacak sorusu mevcuttu ve haliyle ciddi bir kapanma yaşadik. sonrasinda ise yaz aylarinin gelmesi ile ister istemez bir gevşeme hali oldu. bir şekilde hayatimizi devam ettirmemiz gerektiğini anladik ve bu yeni normale yani maske-mesafe- hijyen kurallarina alişarak yeni günlük rutinlerimiz oluştu. peki tüm bu süreç yaşanirken

Estetik işlemler veya ameliyatlar ne durumda idi?

İnsanlar estetik işlem yaptiriyor muydu?

Ya da böyle bir istekte bulunmak garip mi karşilanirdi?

Yeni normalimiz içinde olan evden çalişma, esnek çalişma ertelediğimiz ameliyatlar için bir firsat olabilir miydi?

Yüzümüze yapilacak işlemlerde maske kullaniyor olmak avantaj mi yoksa

dezavantaj miydi?

Bu ve daha buna benzer bir sürü sorular ile geçiyor artik görüşmelerimiz. evet pandemi döneminde estetik ameliyat ve işlemler yapiyoruz ve bunu talep eden tek siz değilsiniz. böyle bir dönemde estetik işlem veya ameliyat istemek garip mi derseniz cevabi bakiş açisina bağli olarak değişir ancak bence hayir.

Nedeni ise artik hepimiz yeni normale aliştik, sosyal hayatimiz daha kisitli, işimiz yok ise dişarida değiliz ve çoğu vaktimizi evde geçiriyoruz ve maalesef yaşlanma süreci devam ediyor. evde olduğumuz bu sürecin başlarinda vakit bulamadiğimiz bir çok şeyi yaptik bitti, sira ise  kendimiz ile ilgilenmeye geldi ve yaşlanma sürecinin devam ettiğini farkettik. eğer 30 yaşlarda iseniz mimik kirişiklarinizin oluşmaya başladiğini hatta artik daha belirgin olduğunu gördük. yaşimiz biraz da ilerledi ise göz kapakalrimizin da düşmeye başladiğni, göz altlarimizin çöktüğünü veya torbalarin oluştuğunu veya kaşlarimizin düştüğünü gördük. 50 yaşlara yaklaştik isek yanaklarimizin sarktiğini, bu sarkmanin ileri yaşlarda daha da arttiğini ve çene hattina doğru indiğini farkettik.

Evet tüm bunlar maalesef yaşlanmanin getirdikleri ve bunlar herkesin yaşadiği veya yaşayacaği bir süreç. pandemi öncesinde de bu süreç yaşaniyordu ancak günlük hayatin yoğun koşuşturmacasi içinde belki dikkat etmiyorduk ya da farketsek bile vakit ayiramiyorduk.

Sorularimiza dönecek olursak bu süreci bir firsat olarak kullanabilir miyiz? evet. özellikle de ameliyat planlanan hastlarda ameliyat sonrasi bir iyilşeme ve dinlenme süresi öneriyoruz ve bu dönemde evde olmak ve günlük tempomuzun artik daha yavaş olmasi kesinlike bir avantajdir.

Diğer bir sorumuz ise maske kullanimi, yüz bölgesine yapilan işlemlerde maske kullanimi bir açidan avantajdir. iyilşeme döneminde oluşacak olan şişlikler ve belki morluklar daha kolay kamufle edilebilir. yapilacak  ameliyata göre maske kullanimda dikkat edilmesi gereknleri ise doktorunuz tarafindan elbette anlatilacaktir.

Özet olarak dünya olarak zor bir süreçten geçiyoruz ve bu sürecin ne zaman biteceği maalesef belli değil. bittiği zaman ise eski alişkanliklarimiz veya düzenimiz büyük olasilikla değişmiş olacak. değişmeden kalan tek şey ise yaşlaniyor olmamiz ve bunun vücudumuzda yaptiği değişiklerdir…

Yazar: Op. Dr. Sezi Ceylan