+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği veya blefaroplasti göz kapaklarının daha iyi, canlı ve genç görünmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Yaşlanma ile birlikte cilt elastikiyetini kaybeder ve buna bir de sabit ve sürekli var olan yerçekiminin etkisi de eklenince tüm yüzde olduğu gibi göz kapaklarında da sarkma ve yağ yastıkçılarının fıtıklaşması yani göz altı torbaları oluşur.

Üst gözkapaklarında sarkma, olduğunuzdan yaşlı görünmenize neden olurken yaptığı ağrılık nedeniyle göz kapaklarınızı tam açmanıza engel olarak görme keskinliğinize etkiler. Alt göz kapaklarınızdaki şişlik ve torbalar ise sürekli yorgun ve yıpranmış görünmenize neden olur. Gözlerinizdeki bu yorgun ve yaşlı ifadeden göz kapağı estetiği ameliyatı ile kurtulabilirsiniz. Alt ve üst göz kapağı ameliyatı eş zamanlı yapılabileceği gibi şikayetinize göre ayrı ayrı da yapılabilmektedir.

Göz kapağındaki yaşlanma değerlendirilirken 3 şeye dikkat edilir; cilt fazlalığı, yağ doku ve kas fazlalığı veya gevşekliğine bakılır.

Üst göz kapağındaki ağırlık ve sarkma lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakika süren bir ameliyat ile düzeltilmektedir. Göz kapağındaki fazla deri ve kas dokusu alınır eğer yağ yastıkçılarında fıtıklaşma var ise o da giderilerek anında dinlenmiş ve tazelenmiş bir görüntüye kavuşursunuz.

 


Alt göz kapağında ise cilt fazlalığından ziyade zaten hassas ve ince olan alt göz kapağı cildi yaşlanma ile daha da incelmektedir. Bu da yağ yastıkçıklarının daha belirgin olmasına neden olmasına yani göz altı torbalının oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca yaşlanma ile yanak bölgesinin aşağı doğru inmesi ile cilt alttaki kemik üzerine yapışarak göz yaşı oluğunun belirginleşmesine neden olmaktadır. Göz yaşı oluğu alt göz kapağı ile yanak bölgesinin geçiş hattı olduğu için buradaki çöküntünün belli olması olduğunuzdan yaşlı görünmenize neden olmaktadır. Alt göz kapağı ameliyatı genel anestezi altında hastane ortamında yapılan ortalama 1 saat süren bir ameliyattır. 1 gün hastanede kalınır. Ameliyatta kirpiklerinizin hemen altından kesi yapılır ve fıtıklaşan yağ doku alınır,  kemik ile cilt arasındaki bağlar kesilerek göz yaşı oluğu giderilir. Alt göz kapağı ameliyatlarında çoğunlukla cilt çıkarılmaz bu nedenle kırışıklık tedavi yöntemi değildir.

Göz kapağı ameliyatları kaş kaldırma, orta yüz germe, tam yüz germe veya yağ enjeksiyonları ile kombine edilebilmektedir. Özellikle de alt göz kapağı ameliyatı sıklıkla yağ enjeksiyonu ile kombine edildiğinde daha iyi sonuçlar alınır.

Alt ve üst göz kapağı ameliyatları anında ve fark edilebilir sonucu olan ve sonuçları uzun süre kalıcı olan bir ameliyattır. Basit bir ameliyat gibi görünmelerine rağmen iyi bir planlama ve değerlendirme gerektirir. Tecrübeli ellerde yapıldığı takdirde hasta memnuniyeti en yüksek estetik ameliyatlardandır.