+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

Meme Dikleştirme

Yaşlanma ile birlikte cilt gevşemeye ve elastik yapısını kaybetmeye başlar bu durum meme etrafındaki cildi de etkiler.  Yaşlanmanın etkisi ile  elastikiyeti azalmış meme cildine ilaveten meme dokusunun sürekli maruz yer çekimine maruz kalması memelerin aşağı doğru sarkmasına neden olmaktadır. Bunlara ilaveten gebelik ve menapozdaki hormonal değişimler ve kilo verme meme hacminde ve şeklinde değişiklere neden olmaktadır.. Siz yaşınız ve görünüşünüz ile genç olmanıza rağmen, meme üzerindeki bütün bu olumsuz etkiler memelerin daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı ile sarkmış ve deforme olmuş olan meme yeniden şekillendirilerek genç görünüm kazandırılır. Meme toparlama ameliyatı özellikle gebelik ve emzirme sonrasında memelerde meydana gelen deformasyon düzeltildiğini için son zamanlarda anneler arasında  oldukça ilgi görmektedir ve “anne toparlama estetiği” ameliyatlar planın bir parçasıdır.

Sarkık ve deforme memeler değerlendirilmesinde varolan meme hacmi ve cilt yapısı ayrı ayrı değerlendirilir. Meme hacmi az olan yani küçük memelerde sarkma daha az olurken, büyük memelerde sarkma ve deformasyon daha belirgin olmaktadır. sarkma ile birlikte meme hacminde de azalma var ise silikon meme protezleri kullanılarak hacimdeki eksiklik giderilir, meme başı yukarıda olması gereken seviyeye çekilir ve cilt fazlalığı var ise alınarak kalan cilt yeni meme formuna adapte edilir. Bazen ise cilt elastikiyeti çok iyi olup minimal bir sarkma ile birlikte meme hacminde azalma meydana gelir. Böyle durumlarda tek başına meme protezi ile meme büyütme ameliyatı yapılarak hem sarkma giderilir hem de kaybolan meme hacmi yerine konmuş olur. Yeterli hacimde meme dokusu ise meme dokusu üst kısmın dolgunluğu sağlamak için yukarı asılır ve fazla olan cilt çıkarılarak memenin yeni şekline adapte edilir.

Meme dikleştirme ameliyatı ile görünümüzünde belirgin bir değişim olmaktadır ve bu da yaşam kalitenizi artırmaktadır. Ancak böyle bir ameliyat için uygun bir aday mısınız? Öncelikle fiziki olarak sağlıklı olmalısınız ve  ameliyattan gerçekçi beklentileriniz olmalı. Sigara kullanıyorsanız ameliyattan 2 hafta önce bırakmalısınız ve sonrasında 3 ay kadar kullanmamlısınız. Gebe veya emzirmiyor olmalısınız ve gebelik planlamamalısınız. Ameliyattan sonra kilo vermemelisiniz.

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında hastane ortamında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat ortalama 1.30 -2 saat sürmektedir. Ameliyattan sonra 1 gece hastanede kalınır. Ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyattan sonra yaklaşık 6 hafta kadar özel sporcu sutyeni kullanmalısınız. İzli bir ameliyattır, meme başından aşağı doğru uzanan dik bir iz ve buna ilaveten meme kıvrımında yerleşen bir iz kalır ancak bu izler iyi bir takip ile ortalama 1yıl içerisinde solarak belli belirsiz hale gelmektedir. 3-4 gün içinde günlük hayata dönersiniz, çalışıyor iseniz 1 hafta 10 gün içinde işe başlayabilirsiniz.