+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerdeki meme büyümesini tanımlamak amacı ile kullanılmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde hormonal değişimler nedeniyle sık görülmektedir ve bu durum geçicidir. Erkeklerdeki meme büyümesinin çoğunlukla bir belirli bir nedeni yoktur veya ergenlikten kalmadır. Ancak bazı kişilerde aşırı kilo alma, yaşlanma, kullanılan ilaçlar(kalp ilaçları, kortizon vb.)ın yan etkisi, aşırı alkol tüketimi, vücut geliştirme için kullanılan maddelerin kullanımı erkeklerde meme büyümesinin neden olmakla birlikte nadiren de olsa erkek memesinde kanser veya kitle de özellikle tek taraflı meme büyümesine neden olabilmektedir.

Erkekte meme büyümesi 3 şekilde olur; ya sadece meme dokusunun büyüdüğü gerçek tip veya meme dokusunun normal ancak dokunun fazla olduğu yalancı tip ya da hem meme hem yağ dokunun birlikte fazlalığıdır.

Tedavisi ise ameliyat ile fazla olan yağ doku ve/veya meme dokusunun azaltılmasıdır. Ameliyat genel anestezi altında hastane ortamında yapılmaktadır. Ortalama 45dk ile 1 saat sürmekte olup 1 gece hastanede kalınır. Ameliyattan sonra yaklaşık 4- 6 hafta özel bir korse kullanılması gerekir. Meme ve yağ dokudaki fazlalık ve sarkmaya göre ameliyat tekniklerinde değişiklik gösterir. Meme ve yağ doku fazlalığına ciddi cilt sarkması eşlik etmiyorsa, meme başının yanlarından 0,5 cmlik kesiler yapılır. liposuction yöntemi ile fazla yağ doku alınır, ardından varsa fazla meme dokusu bu kesilerden özel bir teknik ile alınır ve sonrasında dışarıdan görülen bir kalmaz. Ancak belirgin bir cilt sarkması eşlik ediyorsa fazla olan cildin de çıkarılması gerektiği için ters T şeklinde bir iz kalmaktadır.

Jinekomasti ameliyatları ergenlğin bittiği 17-18 yaşından itibaren, sağlıklı ve gerçekçi beklentileri olan herkese yapılabilmektedir. Ancak, özellikle ergenlik döneminde hormon değişikleri nedeniyle sık görülen jinekomasti ve genellikle geçicidir. Ancak bu yaş grubunda oluşan jinekomasti fiziksel görüntünün yanında sosyal hayatta geri çekilmeye , öz güven kaybına yol açan ciddi psikolojik travmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle gerilemesi beklenmeden ameliyat edilebilmektedir.