+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

Karın Germe

Karın germe, karın bölgesindeki fazla yağ ve cilt dokusunun çıkarılması ile birlikte zayıflamış ve birbirinden ayrılmış olan karın kaslarının onarılarak daha düz ve sıkı bir karna sahip olmak için yapılan bir ameliyattır. Yaşlanma, gebelik, daha önce geçirilmiş cerrahi, kilo verme gibi nedenler ile ideal kiloda olmanıza rağmen karın bölgesi cildinde gevşeme, sarkma ve karında bombeleşme olabilmektedir. Böyle durumlarda düz ve sıkı bir karına sahip olmak için doğru beslenme ve spor yapmak maalesef işe yaramaz.

Karın germe ameliyatı bir kilo verme yöntemi değildir. Teknik olarak sonuçları kalıcı bir ameliyattır ancak kilo değişimlerine çok duyarlıdır. Bu nedenle kilo vermeyi planlayanların ve gebelik düşünenlerin bu ameliyatı ertelemesi gerekmektedir.  Bu ameliyat cilt çatlaklarını gidermek için yapılmaz ancak varolan çatlaklar alınacak olan fazla cilt dokusu içinde ise bu sorundan kurtulmanızı sağlar.

Doğum ve kilo verme sonrasında karın kaslarında ayrılma ve gevşeme ile ciltte meydana gelen sarkmanın tedavisi cildin çıkarılıp alınması ve karın kaslarının orta hatta olması gerektiği gibi birleştirilmesi ile tedavi edilmektedir bu da karın germe ameliyatıdır. Ameliyat kesi yerleri çamaşır içinde kalacak şekilde planlanır ve bu kesinin uzunluğu sarkan cildin miktarına bağlı olarak değişmektedir. Bazen ameliyata liposakşın ilave edilerek fazla olan yağ doku alınır ve daha orantılı vücut konturları elde edilir.

Derideki sarkma ve karın kaslarındaki deformasyona bağlı olarak ameliyat mini veya tam karın germe olarak yapılmaktadır. Eğer karın kasları sağlam, alt karın bölgesindeki deride sarkma varsa mini karın germe yapılır. Karın kasların gevşeme ve birbirinden ayrılma mevcut ise derideki sarkma az bile olsa tam karın germe ameliyatı yapılarak karın kaslarının onarımı yapılır. Alt ve üst karın bölgesinde belirgin cilt fazlalığı ve karın kaslarında ayrılma mevcut ise yine tam karın germe ameliyatı yapılır.

Ameliyat genel anestezi altında, hastane ortamında yapılmaktadır. Ortalama 2-2.5 saat sürmektedir ve 1gece hastanede kalınmaktadır. Ameliyattan sonra 6hafta özel bir korse kullanılır. Ortalama 3-4haftada şişliklerin %70-80 geçmektedir ve gözle görülür bir düzelme olmaktadır, ancak iyileşme devam etmekte olup ortalama 1 yıl içerisinde son görünümüne kavuşur. İzli bir ameliyattır ve bu izler tamamen çamaşır içinde kalır. 1-2yıl içinde bu izler solmaktadır ve belli belirsiz hale gelmektedir.