+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

Botulinum Toksini(Botox)

 Botulinum toksini yüzdeki kırışıklık ve çizgilerin tedavisinde kullanılan en popüler cerrahi olmayan yöntemdir. En sık kaz ayağı, alın ve kaş çatma için kullanılmaktadır. Bunların dışında boyundaki bantlar, dudak çizgileri, çene kasları ve

Gummysmile denilen diş etlerinin görünmesini engellemek için kullanılmaktadır.

Botulinum toksini bir bakteriden elde edilmektedir ve kaslara giden sinir uyarısını bloke ederek etki eder. Sinir uyarısı kesilen kas ise kasılamaz yani çalışmaz, bunun sonucunda istemli yapılan kaş çatma, kaş kaldırma veya göz kısma hareketleri yapılamaz ve kırışıklık oluşmaz.

Botulinum toksini ülkemizde ticari olarak botox ve dsyport olarak satılmaktadır.

Botulinum toksin uygulaması ortalama 15-20 dakika süren, muayenehanede yapılan, ağrısız bir işlemdir. İşlem sonrasında hemen günlük aktivitelerinize, işinize dönebilirsiniz. Uygulama sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ise; özellikle enjeksiyon alanlarını yüz temizleme veya makyaj yaparken ovalamama, masaj yapmama, ilk 4 saat öne doğru eğilmemek, ilk 1 hafta sauna veya hamama gitmemektir. Enjeksiyon sonrası etkisi  1 hafta içinde ortaya çıkmaktadır ve ortalama 3-4 ay sürmektedir.