+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

Rinoplasti

Rinoplasti veya estetik burun ameliyatı burnun yeniden şekillendirilerek yüz ile uyumlu hale gelmesini sağlayan bir ameliyattır.

Estetik burun ameliyatlarında burnun yüz içindeki dengesine uygun şekilde boyutu veya genişliği değiştirilebilir; yan duruşta belirgin olan kemer veya çöküklük; burun ucundaki düşüklük ve burun deliklerindeki asimetri veya büyüklük giderilebilmektedir. Bu ameliyatların amacı burnunun yüz içindeki dengesini bozmayan, doğru oranlara sahip bir sonuç elde etmektir. Bu nedenle herkese aynı ameliyat tekniği uygulanamadığı gibi sonuçları da kişiye özel oluşmaktadır.

Burnun şeklinin değiştirilmek istenmesinin yanısıra burunda nefes alamama sorunu mevcut ise nefes almanızı engelleyen sorunlar tespit edilir. Bu nedenler; burun ortasında sağ ve sol tarafı birbirinden ayıran kıkırdak kısım(septum)ın eğriliği, burun içini kaplayan mukozal(burun eti) ve ince kemik yapıların (konka) çeşitli nedenler ile büyümesi ve tıkanıklığa yol açması veya içerideki kıkırdak yapılarda yetmezlik(nazal valv) de olabilir. Burundan yeterli nefes almayı engelleyen bu neden veya nedenlerin tespiti ile birlikte aynı seansta hem burun şekliniz düzeltilebilir hem de bu sorunlar giderilebilir.

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve ortalama 1-1,5 saat sürmektedir. Hastanede 1 gün kalınır. Ameliyat sonunda burun içerisine nefes almanızı sağlayan ortasında hava kanalı olan silikon tamponlar ile burun dışına plastik bir kalıp konulur. Burun içerisine konulan silikon tamponlar yapılan işleme göre 2-7 gün içerisinde alınmaktadır. Burun dışına konulan plastik kalıp 5-7. günde alınmakta ve sonrasında bantlardan koruma amaçlı destek yapılır. Bu bantlar da 1 hafta kadar tutulur.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Ameliyattan sonra ilk 24-48 saat burunda hafif kırmızı renkli akıntılar olabilir ve bu normaldir. Ameliyat sonrasında gelişebilecek morluk ve şişlikleri azaltmak amacıyla 1 hafta kadar baş hafif yukarıda(2 yastık) yatılması önerilir. Ameliyat sonrasında 3 aya kadar ara ara burun tıkanıklığı oluşabilir, sabahları burun ucunda şişlik görülebilir, burunda sertlik ve uyuşukluk hissi olabilir; bunlar zamanla düzelecektir. Ameliyattan sonra 3ay boyunca gözlük kullanılmamalıdır, 6 ay süre ile burnunuzu darbelere karşı korumalısınız.

Böyle bir ameliyat karar verdiğinizde 2-3 hafta öncesinde sigarayı bırakmış olmalısınız ve ameliyattan sonra 6 ay süre ile içmemelisiniz. Ameliyattan 10 gün önce aspirin, ağrı kesici gibi kan sulandırıcı ilaçlar almamalısınız, yeşil çay ve benzeri bitki çaylarını tüketmemelisiniz.