+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

Yüz Germe

 Yüz germe, yüzünüz ve boynunuzdaki yaşlanma belirtilerini iyileştirmek amacıyla yapılan cerrahi işlemdir. Yaşlanma ile cilt elastikiyetini kaybeder ve yerçekiminin etkisi ile de cilt ve cilt altı dokularda sarkma meydana gelir. Yanak sarkması ile elmacık kemikleri daha düz görünür ve burun ve yanak arasında belirgin bir katlantı olur. Yine yanağın sarkması ile çene kenarlarında sarkmalar belirginleşir. Dudak kenarlarında aşağı doğru düşme olur. Gıdı bölgesindeki yağ dokunun atrofisi(erime) ile ciltte sarkma ve hindi boynu görünümü oluşur.

 

Yüz germe ameliyatı genellikle boyun germe ile birlikte yapılmakta olup, genel anestezi altında hastane ortamında yapılır. Ortalama 2-3 saat sürer ve 2 gün hastanede kalınır. Şakak bölgesinde saçlı deri içine uzanan ve kulak önünde devam eder ve kulak arkasında yine saçlı deri içine uzanan bir kesi ile gerçekleştirilir. Bu kesinin kısa tutulması mini-yüz germe olarak adlandırılır ve bu işlemde boyun germe yapılmaz. Yapılan kesilerden cilt kaldırılarak yüz ve boyun cildimiz altındaki ince kas tabakasına ulaşılır. Bu kas tabakasına müdahale edilmeden  sadece cilt fazlalığı çıkarılarak germe işlemi yapılırsa sonucu da çok kısa süreli olacaktır. Bu nedenle cilt altındaki ince kas tabakasına mutlaka müdahale edilir ve asıl germe işlemi buradan yapılır. Bu müdahale ya kasın kaldırılarak fazla olan kısmının çıkarılası ile ya da plikasyon denilen bir yöntem ile gerilmesi ile olmaktadır. Sonrasında ciltte var olan fazlalık çıkarılarak işlem tamamlanır.

Ameliyattan sonra yüzünüz sargılı olmaktadır. Bu ameliyat sargıları taburcu olmadan önce çıkarılarak özel bir maske verilir ve bunu 4 hafta kullanmanız önerilir. Ameliyattan sonraki ilk 2-3 hafta yüzde belirgin şişlik olur ve ilk aynaya baktığınızda görüntünüzü yadırgayabilirsiniz.