+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

Kadınlarda meme küçüklüğü veya yokluğu ne kadar istenilmeyen bir durum ise memelerin aşırı büyüklüğü de o kadar istenilmeyen bir durumdur. Ergenlikten başlayan bir meme büyüklüğü kişinin  bunu saklamak için kambur durması sonucu omurgalarda oluşan deformasyondan sosyal hayattan kendini geri çekmesine kadar fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. İleri yaşlarda ise yer çekimin etkisi ile kütle olarak normalden büyük olması nedeniyle daha çok sarkmaktadır. Bu da boyun ve sırtta ağrı, omuzlara aşırı yük binmesi nedeniyle çökme, meme altlarında ve aralarında pişikler ve kötü kokular oluşması gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Hastaların sağlık sorunları yanında en büyük şikayetleri ise bedenlerine uygun kıyafet ve sutyen bulamamaları ve olduğundan daha büyük görünen bir üst bedenlerinin olmasıdır. Bu nedenledir ki meme küçültme ameliyatları hasta memnuniyetinin en üst düzeyde olduğu estetik ameliyatlardandır. Hastalar ameliyatının hemen ertesi günü omuzlarından kalkan ağırlığı hissederler ve ne kadar hafiflediklerini beyan ederler.

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında hastane ortamında yapılan bir ameliyattır. Ortalama 2,5- 4 saat sürmekte olup 1 veya 2 gece hastanede kalınmaktadır. Ameliyattan sonra özel bir sütyen korse kullanılmaktadır. Ameliyat memenin büyüklüğüne göre farklı tekniklerde yapılabilmektedir ve tekniğe göre kalacak olan iz değişmektedir. Meme küçültme ameliyatında fazla olan meme dokusu, cilt ve normalden büyük olan areola yani meme başının olduğu kahverengi kısım daraltılabilir, aşağı doğru inen meme başı olması yukarıda olması gereken pozisyona çekilir. Hangi teknik ile meme küçültme yapılırsa yapılsın meme başı etrafında ve buradan aşağı doğru inen düz bir mutlaka olur. Bu izler ortalama 1 yıl içerisinde solmakta ve belli belirsiz hale gelmektedir ve de tamamen sutyen veya bikini içinde kalmaktadır. Ameliyattan ortalama 2-3 gün sonra kendi özbakımınızı çok rahatlıkla yapabilirsiniz ve çalışıyorsanız ortalama  10 gün sonra iş başı yapabilirsiniz. Böyle bir ameliyat için ek bir hastalığınız olmadığı sürece belli bir yaş sınırlaması yoktur ancak genellikle ortalama meme gelişiminin tamamlandığı 18 yaş alt sınırın beklenmesi önerilir.

Meme küçültme ameliyatı ile ilgili merak edilen bir diğer konusu ise emzirmedir. Genç yaş grubunda ameliyat sonrası emzirememe kaygısı ameliyatın ertelenmesinde en büyük nedendir. Yapılan çalışmalar meme küçültme ameliyatı sonrasında emziremeyenler ile hiç ameliyat olmadan emziremeyen kadın oranlarının eşit olduğunu göstermiştir. Bu da bize bu ameliyatın yapılacak olan tekniğe göre emzirmeyi doğrudan etkilemediğini göstermektedir. Dramatik olan durum ise emzirmeyi bekleyip sonrasında  böyle bir ameliyat planlayan hastaların memenin çok büyük olması nedeniyle çocuklarını emzirmekte dahi zorluk çekmelerinden şikayet etmeleridir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında kanser olur muyum? Cevap hayır. Böyle bir ameliyatta karar verdiğinizde ameliyat öncesinde kansere ailesel yatkınlığınız sorgulanır ve sizden birkaç tetkik istenir. Meme küçültme işlemi sırasında çıkarılan fazla meme dokusu riskiniz olsun veya olmasın patolojik incelemeye gönderilir. Ancak çok düşük oran da olsa bazen radyolojik tetkikler ile saptanamayan hücresel düzeyde yeni başlayan kanser olguları saptanmıştır. Böyle bir durumda kanserli doku çıkarıldığı için zaten tedavinizi olmuş oluyorsunuz ama yine de detaylı inceleme ileri tedavi için gerekli işlemler ve  yönlendirmeler yapılmaktadır.