+90 541 231 00 22
info@seziceylan.com.tr

Kepçe Kulak

Kepçe kulak (prominent ear), kulak ile kafa arasındaki açının normalden büyük olmasıdır. Bu da kulakların özellikle önden bakışta belirgin olmasına neden olmaktadır. Bir sağlık problemi değildir ancak belirgin olan kulak yapısının dikkat çekmesine neden olmaktadır. Kepçe kulak şekli doğuştan varolan bir durumdur. Bebeklik ve çocukluğun ilk dönemlerinde ailelere ve çevreye sevimli gelmektedir, ancak okul dönemindeki çocukların farkındalıklarının fazla olması farklı olanları acımasızca eleştirmeleri kepçe kulak şekline sahip çocukların  kulaklarını  sürekli saklamasına, kendilerini sosyal ortamdan geri çekmesine  neden olmaktadır. Bu nedenle çocuk bu durumun farkında ve mutsuz ile özellikle okul veya kreşe başlamadan önce kepçe kulak ameliyatının yapılması tavsiye edilir.

Kepçe kulak ameliyatları kulak gelişiminin tamamlandığı 5-6 yaş sonrasında her yaşta yapılabilmektedir. Her yaşta yapılabilen kepçe kulak ameliyatları için  hiçbir zaman geç kalma söz konusu değildir.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyat planlanıyorsa 10 gün öncesinden aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir. Bitki çayları ve özellikle yazın kırmızı mevyelerden uzak durulmalıdır. Sigara kullanılıyor ise 4 hafta öncesinden kesilmesi ameliyattan sonra 2-3 hafta daha içilmemelidir.

Ameliyat

Çocukluk döneminde yapılan bu ameliyatlar genel anestezi altında olurken erişkin ve ergenlik döneminde (ortalama 15 yaş sonrası) lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Kulak arkasından kesi yapılmaktadır ve bir miktar deri çıkarılmaktadır. Kulak derisi kaldırılarak kıkırdak şekillendirilmesi yapılmakta ve kulak cerrahi ipler ile geriye doğru çekilerek uygun açıya getirilmektedir. 3-4 gün ameliyat sargısı olmaktadır ve sonrasında 4-6 hafta kadar saç bandı kullanılmaktadır.

Ameliyatsız çözüm var mı?

Kulaktaki şekil bozukluğu yeni doğan döneminde fark edilirse sürekli saç bantlarının kullanımı ile düzelebilmektedir, ancak bunun ilk 1-2 ay içinde yapılması gereklidir. Sonraki dönemlerde bu yöntem etki etmemektedir.